منشور انتخابات حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی

منشور: انتخابات حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی مناظره 96 اخبار انتخابات 96 مشروح مناظره نامزدها اولین مناظره انتخاباتی دانلود فیلم

گت بلاگز وب‌گردی وجود مواد روانگردان در قلیان های میوه ای

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، گفت: گزارش ها نشان می دهد در بعضی از مراکز عرضه قلیان، بدون اینکه مشتری متوجه شود، شیشه و مواد روانگردان به تنباکو

وجود مواد روانگردان در قلیان های میوه ای

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، دکتر خسرو صادق نیت، افزود: در ۱۰ سال گذشته مصرف قلیان رشد زیادی داشته هست. ولی استفاده از تنباکوهای معطر نیز از نگرانی های ما است که باید نگاه خاص ای به آن داشت.

عبارات مهم : سیگار
وی گفت: روند رو به رشد سیگار در کشور متوقف و کمی کم کردن داشته، ولی شاهد زیاد کردن مصرف قلیان در بین زنان و نوجوانان هستیم.

صادق نیت تاکید کرد: تنباکوهای معطر فریبنده است و آزمایش ها نشان می دهد که این تنباکوها جهت فریب مردم به نام معطر با نام میوه ها عرضه می شود و به هیچ وجه حاوی مواد طبیعی و میوه ها نیست. ۷۰ تا ۸۰ درصد آنها را نیز مواد شیمیایی صنعتی تشکیل می دهند که حاوی بنزن هستند.

وی توضیح داد: بنزن از سمی ترین موادی است که سرطان زا بوده و طی سه تا ۱۰ سال می تواند روند مبتلا شدن به سرطان را جلو بیندازد. بااهمیت ترین سرطان ناشی از مصرف این ماده خطرناک نیز سرطان خون هست.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: حلال ها و سرب نیز از جمله مواد دیگری هستند که در تنباکوهای معطر وجود دارند. میزان سرب موجود در این تنباکوها ۵۰ درصد زیاد از حد استاندارد هست. همچنین قارچ های مختلفی نیز در آنها کشف شده است هست. این تنباکوها کپک زده هستند و در کشورهای عربی با مواد معطر مخلوط شده است و به فروش می رسند.

وی با بیان اینکه مردم تصور می کنند عبور دود از آب قلیان می تواند آن را تصفیه کند، توضیح داد: آب موجود در قلیان فقط نقش خنک کننده را دارد. علاوه بر آن باعث می شود فرد پک های عمیق تری به قلیان بزند.

صادق نیت گفت: بعضی گزارش ها نشان می دهد در بعضی از مراکز عرضه قلیان، بدون اینکه مشتری متوجه شود، شیشه و مواد روانگردان به تنباکو اضافه شده است است تا مشتری جلب شود.

وی تصریح کرد: طی بررسی های علمی، یک بار مصرف قلیان معادل ۱۰۰تا ۲۰۰ نخ سیگار سم وارد بدن می کند و اطرافیان فرد نیز درصورت عدم استعمال، معادل مصرف نصف پاکت سیگار دود مصرف می کنند. لیکن دود در فضاهای بسته نیز روی دیوارها می نشیند و باعث تماس پوستی مردم با آن می شود.

صادق نیت با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت مساله تولید تنباکوهای معطر ممنوع شد، گفت: وزارت بهداشت جهت جلوگیری از عرضه تنباکوهای معطر به اصناف تذکر جدی داده و نظارت را زیاد کردن داده هست، دو سال پیش نیز ممنوعیت عرصه تنباکوی معطر ابلاغ شده است هست، ولی بعد از آن با حکم دیوان عدالت اداری این ممنوعیت و برخورد جدی متوقف شده است هست. ولی با شکایت بعضی از اصناف فعلا برخورد جدی با این عنوان متوقف شده است هست.

وی گفت: در زمینه کم کردن عرضه قلیان توانستیم تا حدودی موفق عمل کنیم. عرضه قلیان در ۳۰ دانشگاه علوم پزشکی که تقریبا ۱۵ استان و نیمی از کشور را مشمول بر می شود، ممنوع و به طور کلی از بین بردن شده است هست.

منبع:مهر

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: سیگار | بهداشت | سرطان زا | سرطان خون | مصرف قلیان | قلیان میوه ای | قلیان سراها | موادمخدر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog