منشور انتخابات حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی

منشور: انتخابات حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی مناظره 96 اخبار انتخابات 96 مشروح مناظره نامزدها اولین مناظره انتخاباتی دانلود فیلم

گت بلاگز وب‌گردی اعلام سرطان زا بودن آلدئید موجود در شامپوها

دانشمندان دانشگاه کمبریج دریافته‌اند گروهی از مواد شیمیایی موجود در شامپوها، مشروبات الکلی و اگزوز خودروها می‌توانند سرطان‌زا باشند.

اعلام سرطان زا بودن آلدئید موجود در شامپوها

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، دانشمندان دانشگاه کمبریج دریافته اند گروهی از مواد شیمیایی موجود در شامپوها، مشروبات الکلی و اگزوز خودروها می توانند سرطان زا باشند.

عبارات مهم : مهندسی
این مواد شیمیایی موسوم به “آلدئیدها” در مقادیر بسیار کوچک در بدن تولید می شوند ولی می توان آنها را در همه جای محیط یافت.

تحقیقات تازه نشان می دهد قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض آلدئیدها ممکن است توانایی بدن در تثبیت دی .ان .ای را کم کردن داده و موجب مبتلا شدن به سرطان شود.

دانشمندان در این تحقیق از سلول های انسانی استفاده کردند که به لحاظ ژنتیکی مهندسی شده است بودند. آن ها از سلول های مهندسی شده است جهت بررسی این عنوان استفاده کردند که آیا آلدئیدهای موجود در هوای آلوده و منابع دیگر موجب بروز سرطان می شوند یا خیر.

محققان دریافتند این مواد شیمیایی می توانند ساز و کارهای دفاعی بدن را بشکنند؛ این ساز و کارها مشمول بر سلول های سالمی اند که هنگام تقسیم، به ترمیم آسیب وارده به دی ان ای کمک می کنند.

بدن دارای دو نسخه از ژن BRCA2 است و این ژن، پروتئینی تولید می کند که به ترمیم دی ان ای آسیب دیده کمک می کند. چنانچه این آسیب ترمیم نشود، می تواند موجب سرطان شود.

بر اساس یافته های جدید، آلدئیدها موجب کم کردن این پروتئین در سلول ها می شوند و این عنوان به نوبه خود سلول ها را تضعیف می کند.

افرادی که ژن BRCA2 در آن ها مسئله دارد، در معرض مبتلا شدن به سرطان های پستان، تخمدان، پروستات و لوزالمعده هستند.

دانشمندان دانشگاه کمبریج این دستاورد علمی را مهم توصیف کردند ولی به گفته آن ها، هنوز تا کارکردهای فوری جهت عموم فاصله دارد.

جزئیات این مطالعه در journal Cell منتشر شد.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: مهندسی | سرطان زا | استفاده | شیمیایی | دانشمندان | سرطان زا | آلدئید ها | شامپو

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog